TREĆI SIMPOZIJ O PLANIRANJU KVALITETA ZRAKA / VAZDUHA U GRADOVIMA – PRVI POZIV: Sarajevo, 17, i 18. april 2024.

Udruženje konsutanata inženjera BiH organizuje 17. i 18. aprila 2024. godine 3. Regionalni simpozij

o planiranju kvaliteta zraka u gradovima

 Udruženje konsutanata inženjera BiH organizuje 17. i 18. aprila 2024. godine 3. Regionalni simpozij

o planiranju kvaliteta zraka u gradovima

. Na Simpoziju će se tretirati sljedeće tematske cjeline:

Tematska cjelina 1:

INTEGRALNI PRISTUP PROJEKTOVANJU GRADOVA

Kvalitet zraka / vazduha u gradovima, njegove fizičke i hemijske osobine, posljedica su:prirodnih procesa na datom području i promjena koje će unijeti izgrađeni sadržaji (emisije zagađujućih materija, toplotne emisije, promjene strujanja izazvanih pojavom novih objekatai globalne klimatske promjene koje će se mijenjati u narednim decenijama). Sadržaje prostora grada, planirane aktivnosti i ekonomiju grada treba projektovati paraleno sa projektovanjem kvaliteta vazduha / zraka čije će se osobine mijenjati pod naznačenim uticajima.

Tematska cjelina 2:

ENERGIJA, SIROVINE I EMISIJE ZAGAĐUJUĆIH MATERIJA

Potrebe za energijom prouzrokuju zagađivanje zraka (npr. CO i NO2) sa lokalnim efektima i emisiju stakleničkih gasova (npr. CO2 i N2O) za koje je odgovorna država u o kviru međudržavnih klimatskih sporazuma. Konverzija energije u funkciju u stambenom i poslovnom prostoru, u industriji i saobraćaju je vezana sa problematikom emisija. Primjena mjera energijske efikasnosti u cilju snižavanja troškova konverzije energije u funkciju je prvi korak u aktivnostima vezanim za korištenje energije. U tom cilju potrebno je voditi katastar izvora korisnih oblika energije, prenosa i distribucije te korištenja energije. Bilansirati potrebe za sirovinama u industriji, imajući na umu potrebe za prevozom te posebno karakteristike sirovina i odgovarajućih tehnologija s obzirom na emisiju zagađujućih materija. Primijeniti najbolje raspoložive tehnologije prema odgovarajućem BAT-u EU. Identifikovati emisiju zagađujućih materija iz pojedinačnih, površinskih i linijskih izvora kao elemente katastra emisija i prognoza za duži period.

Tematska cjelina 3:

RASPROSTIRANJE ZAGAĐUJUĆIH MATERIJA U ATMOSFERI

Putem verifikovanih računarskih modela strujanja zraka, transporta i difuzije zagađujućih materija simulira se rasprostiranje i lokalna koncentracija zagađujućih materija pri različitim prirodnim i izgrađenim scenarijima. Simulacija se koristi za izračunavanje i precizno identificiranje svih uticajnih faktora na nivou zagađenosti, optimalne lokacije stanica za praćenje kvaliteta zraka, podloge za donošenje odluka o gradnji novih naselja i pojedinačnih zgrada te za postupke sanacije zagađivanja zraka iz industrijskih izvora i prometa. Značajna je primjena kompjuterizovane mehanike fluida, savremenog alata kojim se iznalaze urbanistička rješenja kako bi se osiguralo miješanje zagađenog i svježeg zraka / vazduha. To je posebno značajno kod analize rasporeda i visine zgrada (mikrolokacije, visina i geometrija zgrada). Sastavni dio urbanističkog plana je identifikacija ventilacionih koridora.

——————–

Linkovi prezentacija sa predhodna dva simpozija:

2020. godine: https://uki.ba/wp-content/uploads/2020/05/SOZ_Zbornik-radova.pdf

2022. godine: https://uki.ba/wp-content/uploads/2023/03/2.%20Simpozij%20o%20zraku.pdf

———————

Tematska cjelina 4:

MONITORING KVALITETA ZRAKA / VAZDUHA

Faze monitoringa (sistema praćenja) kvaliteta zraka su: utvrđivanje ciljeva, izbor lokacija za uzorkovanje, izbor metoda uzorkovanja, mjerenje, hemijske i fizikalne analize, statistička obrada, ocjena kvaliteta zraka – poređenje sa graničnim vrijednostima, vrednovanje i izvještavanje. Potrebna je uspostava sistema osiguranja kvaliteta rada. Analizom podataka moguće je ustanoviti trend promjena kvaliteta zraka i orijentacionih korelacija sa statističkim meteorološkim podacima, promjenama intenziteta i lokacije glavnih emitera i efektima građevinskih zahvata i promjene urbane strukture. Vrlo korisno za građanstvo i institucije je online raspoloživost trenutnih stanja koncentracije različitih materija, procjena indeksa kvaliteta zraka (AQ) u svim mjernim mjestima te mogućnost interpolacije mjerenja za željenu lokaciju. Indikatori kvaliteta zraka u gradovima su broj vrsta ptica i broj pari ptica te stanje lišajeva u područjima za koje je karakteristično njihovo postojanje

Tematska cjelina 5:

ORGANIZACIJA OČUVANJA KVALITETA ZRAKA / VAZDUHA U GRADOVIMA

Država i niži dijelovi vlasti treba da imaju uređene nadležnosti na planu osiguranja kvaliteta vazduha / zraka. Svaka općina ne može imati potrebne stručnjake za osiguranje procedure očuvanja čistoće vazduha / zraka. Stoga treba da postoji stručna organizacija na nivou države, entiteta ili kantona koja će vršti stručne analize za potrebe nižih nivoa vlasti. Za uspostavljanje adekvatnog sistema osiguranja kvaliteta zraka / vazduha u gradovima neophodan je angažman eksperata iz oblasti urbanizma, arhitekture, tehnologija, energetike, saobraćaja te zdravstva i ekologije. U cilju ovladavanja znanjima te osiguravanja sredstava za funkcionisanje sistema, potrebno je ostvarivati odgovarajuću saradnju na različitim nivoima vlasti. Simpozij je prilika za naučnike i eksperte različitih insititucija uključenih u rješavanje problema u menadžmentu kvaliteta zraka da prezentiraju svoje radove i međusobno podijele stečena znanja i iskustva u cilju uspostavljanja interaktivnog razvojnog procesa u domenu očuvanja kvaliteta zraka u gradovima.

Predsjednik Naučno-stručnog odbora

Akademik Kemal Hanjalić

Predsjednik Organzacionog odbora

Prof. dr Aleksandar Knežević

Više informacija i prijave:

https://uki.ba/events/3-simpozij-zrak/ https://uki.ba/events/3rd-symposium-on-urban-air-quality-april-17th-2024-sarajevo/

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Nema poruka za prikaz

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare