Ujedinjeni narodi (UN) najoštrije su osudili “sramotne, kukavičke i brutalne” napade mijanmarskih sigurnosnih snaga na nenaoružane demonstrante protiv puča u toj zemlji. Poručeno je da međunarodna zajednica ima odgovornost da zaštiti narod Mijanmara od “brutalnih zločina”, javlja Anadolu Agency (AA).
Specijalna savjetnica UN-a za prevenciju genocida Alice Wairimu Nderitu i visoka povjerenica UN-a za ljudska prava Michelle Bachelet uputile su pisanu izjavu o neredima u Mijanmaru.
U saopćenju je naglašeno da je 27. mart bio najkrvaviji dan od početka demonstracija protiv puča u Mijanmaru. Istaknuto je da je jučer, prema brojnim izvorima, u napadu mijanmarske policije i vojske na civile ubijeno najmanje 107 osoba, među kojima sedmoro djece.
Naglašeno je također kako postoji zabrinutost da bi se broj umrlih mogao povećati.
Podijeljeno je da su stotine demonstranata povrijeđene i privedene tokom napada, koji su koordinirani na više od 40 lokacija širom zemlje.
U izjavi je podvučeno da je mijanmarska vojska napala demonstrante “sramotno, kukavički i brutalno” te poručeno da je takvo djelovanje potrebno hitno zaustaviti.
“Međunarodna zajednica ima odgovornost zaštititi narod Mijanmara od brutalnih zločina,” poručile su Nderitu i Bachelet u zajedničkoj izjavi.
U izjavi je istaknuto da situacija u Mjanmaru još većem riziku izlaže sve etničke i vjerske skupine u zemlji, posebno arakanske muslimane.
Mijanmarska vojska je 1. februara ove godine izvela udar i preuzela vlast u zemlji pod izgovorom da su novembarski izbori bili neregularni.
Vojska je proglasila jednogodišnje vanredno stanje i uhapsila čelnike vlade, uključujući i mijanmarsku liderku Aung San Suu Kyi. Masovni protesti protiv vojnog udara počeli su 6. februara. U nasilnim intervencijama vojske tokom protesta ubijene su stotine ljudi, a više od hiljadu je privedeno.
Ujedinjene nacije, Evropska unija i brojne zemlje, poput Turske, Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Velike Britanije najoštrije su osudili vojni udar u Mijanmaru.