Stav Sjedinjenih Država o genocidu u Srebrenici je dugotrajan i nepokolebljiv”, odgovor je neimenovanog predstavnika za medije američkog State Departmenta, na upit Glasa Amerike povodom tvrdnji ministra Vladimira Leposavića iznijetih u parlamentu Crne Gore koje su u dijelu međunarodne i crnogorske javnosti shvaćene kao negiranje i relativizacija genocida počinjenog u Srebrenici jula 1995. godine.
“Međunarodni sudovi zaključili su da se 1995. godine u Srebrenici dogodio genocid. Ovo bolno poglavlje evropske historije nikada ne smije biti negirano niti zaboravljeno”, navedeno je u odgovoru koji je objavio Glas Amerike.
Reakciji State Departmenta prethodio je stav Evropske unije koja je istakla da odbacuje i osuđuje svako poricanje, relativizaciju ili pogrešno tumačenje genocida u Srebrenici, poručila je Ana Pisonero Hernandez portparolka Evropske komisije.
“EU je unija vrijednosti. Poricanje dobro dokumentovanih i utvrđenih činjenica o ratnim događajima, uključujući ratne zločine, ili revizionizam, protivriječi najfundamentalnijim od tih vrijednosti”, objavila je Pisonero Hernandez na društvenoj mreži Twitter – povodom tvrdnji crnogorskog ministra Vladimira Leposavića koje su u dijelu crnogorske javnosti shvaćene kao negiranje i relativizacija genocida počinjenog u Srebrenici.
Ona je podsjetila da je 2020. obilježena 25 godišnjica genocida u Srebrenici, kako je ocijenila, jednog od najmračnijih poglavlja moderne evropske istorije. Poručila je da je krajnje vrijeme da svi politički lideri u regionu prednjače u odavanju počasti žrtava i promociji pomirenja.
“Očekuje se da će svaka zemlja koja teži pridruživanju EU poštovati i promovisati vrijednosti demokratije, ljudskih prava, tolerancije i pravde u EU. To uključuje postupanje sa žrtvama genocida s krajnjim poštovanjem i dostojanstvom”, istakla je Pisonero.