Na mnogo načina, rani život princeze Favzie Egipta zvuči kao bajka. Lijepa princeza s izgledom filmske zvijezde koja je uspoređivana s ikonama ljepote poput Hedy Lamarr i Vivien Leigh, odrasla je u idiličnom okruženju palače Ras el-Tin u Aleksandriji, mnogo voljena i razmažena. Cecil Beaton, koji je 1942. godine slikao njezin portret za časopis TIME, opisao ju je kao “azijsku Veneru” s “savršenim srčastim licem i čudnovato blijedo, ali prodorno plavim očima”. Ipak, njen život nije bio lak, kasnije je komentirala da nije “izgubila samo jednu krunu, već dvije”, jer se sudbina njenog vlastitog obiteljskog doma srušila ubrzo nakon što je završen njen brak s šahom Irana.
Rođena je prije 102 godina, 5. novembra 1921. godine, kao najstarija kćerka sultana Fuada I Egipta i Sudana (kasnije kralja Fuada I) i njegove druge supruge, Nazli Sabri. S tamnom kosom i plavim očima, bila je mješavina egipatskog i albanskog porijekla, a obrazovala se u Švicarskoj, što ju je učinilo fluentnom u tri jezika: arapski, engleski i francuski.
Njen brak s prestolonasljednikom Mohammadom Rezom Pahlavijem Irana bio je politički aranžman, organiziran od strane očuha mladoženjina oca. Bilo je primjetno zbog toga što je ujedinio povijesnu kraljevsku obitelj (Kuća Ali vladala je Egiptom od 1805. godine) s relativno novom obitelji (očuh Princa je došao na vlast u Iranu vojnim udarom tek 1921. godine), i jer je bio brak između sunita (Princeza) i šijita muslimana (Princ). Na mnogo načina, bio je osuđen na propast od samog početka.
Prvobitno je Favzin brat, kralj Faruk, bio otporan na napore šaha da osvoji njegovo odobrenje za ovu uniju. U stvari, pristao je na ovaj brak samo pod pritiskom svojih savjetnika, koji su u njemu vidjeli pokušaj osiguravanja položaja Egipta u regiji. Par se sastao samo jednom prije svog vjenčanja, koje se dogodilo u palači Abdeen u Kairu 15. marta 1939. godine. Bila je to raskošna ceremonija – nešto karakteristično za Faruka, koji je bio poznat po svojoj ljubavi prema grandioznim prikazivanja bogatstva – s obrokom od 20 slijedova. Da se ne bi zaostajalo, sljedeće proslave u Teheranu uključivale su posjet stadionu s akrobatskom ceremonijom.
Godine 1941. Favzia postaje carica Irana, nakon što je njen suprug došao na prijestolje nakon progonstva svog oca, nakon anglo-sovjetske invazije na Iran.
No, s obzirom na mnogo toga što im je bilo protivno, kulturno i vjerski, nije iznenađujuće što njihova unija nije uspjela. Favzia je pronašla život puno drugačijim u Iranu, nakon što se navikla na sjaj dvorca svoga brata u Egiptu. Žalila se da je francuska hrana na njihovom teheranskom vjenčanju bila “ispod prosjeka” i da palate nisu bile tako grandiozne. Također je bila u lošim odnosima s tazbinama (jedna od njezinih sestara-in-lav čak joj je razbila vazu preko glave), dok je njen suprug javno imao izvanbračne afere.
Nakon rođenja svoje kćerke, princeze Shahnaz Pahlavi, povukla se iz kraljevskog života, odbijajući govoriti na bilo kojem jeziku osim francuskog i pokazujuci sve veće neprijateljstvo prema Iranu i iranskom načinu života. Počela je posjećivati američkog psihijatra koji joj je dijagnosticirao depresiju.
Kada su vijesti o nesreći princeze stigle do Egipta, dvorjanici su poslani da je provjere navode. Nakon što su izvijestili da je bila toliko mršava da su joj “ramena stršala poput peraja neke neuhranjene ribe”, reakcija njenog brata bila je brza – poticao ju je da se vrati kući, a razvod je odobren tri godine nakon njenog povratka u Kairo, 1948. godine. Najava njenog povratka u Egipat objavila je sljedeću izjavu: “Perzijska klima ugrozila je zdravlje carice Favzie, i stoga je dogovoreno da se sestra egipatskog kralja razvede.”
Njena kćerka ostala je u Iranu.
Samo godinu dana kasnije, 1949. godine, udala se ponovno, ovaj put za egipatskog aristokrata pukovnika Ismaila Chirinea. Ovaj put bila je ljubavna veza, i oboje su imali sina i kćerku. Kuća Ali svrgnuta je 1952. godine nakon revolucije, ali princeza je nastavila živjeti u Egiptu. Tada je izrekla svoje čuvene riječi da nije izgubila samo jednu krunu, već dvije. Preminula je 2. jula 2013. godine u dobi od 91 godinu.