“Povodom obnovljene javne manipulacije sa pojmom “ratne zastave,” pojmom kojeg neki mediji koriste za poznati drevni bosanski grb sa ljiljanima na zastavi, BNS-V.N.D. ovim putem šalje svoju reakciju.
Smatramo da se pri takvom ‘definiranju’ zastave sa ljiljanima radi ili o nečijem neznanju – što nije opravdanje nego samo objašnjenje, ili o nečijoj svjesnoj i zlonamjernoj provokaciji. U oba slučaja, radi se o širenju dezinformacije i stvaranja tenzija među neupućenim dijelom domaćeg stanovništva. Iako se član Predsjedništva BiH Dodik Milorad posebno istakao u korištenju termina “ratna zastava,” on nije prvi a ni jedini koji to radi. Postoji više javnih ličnosti koje su to nekad činile i povremeno to rade i danas, a postoje i novinari koji javno koriste ovaj pogrešni termin.
Osim što je lažan, ovaj pojam je i uvredljiv. BNS-V.N.D. ovdje nudi konačno objašnjenje o čemu se radi, barem za one koji su neupućeni, iako u današnje vrijeme sveopćeg pristupa raznim podacima vjerujemo da skoro svako može za sebe provjeriti, pa neupućenost ove vrste predstavlja znak nečije nezainteresiranosti. Dakle, ili je u pitanju neznanje/ravnodušnost ili zloba, trećeg nema.
U oba slučaja dolazi do opasne društvene manipulacije, te revizionizma savremenog balkanskog historijata. U nekim krajevima BiH znalo je doći do verbalnog, ponegdje i fizičkog maltretiranja onih koji su nosili grb sa ljiljanima u javnosti, a zabilježeni su i slučajevi policijske intervencije protiv vlasnika ili nositelja ove zastave, sve uz manipulativnu podvalu zvanu “ratna zastava” kao opravdanje.
Idemo redom:
– Takozvana “ratna zastava,” to jest bosanski plavi štit sa žutim ljiljanima na bijeloj podlozi, usvojen je službeno 4 maja 1992 godine po gregorijanskom kalendaru, u vrijeme kada je agresija na BiH, u javnosti poznata kao rat, već uveliko počela. Inače, rat je bio posljedica agresije. Međutim, ova je zastava u opticaju bila već oko par mjeseci i prije početka agresije, kao predloženo rješenje za državno ili republičko obilježje. Dakle, nije ratna zastava.
– Ovaj grb se godinama nalazio na službenim bh. pasošima, a zastava je stajala pri veleposlanstvima BiH u raznim državama. Znači, nije ratna zastava nego državna.
– Zastava je stajala ispred mnogih međunarodnih ustanova, računajući i sjedište UN-a u New Yorku. Ne radi se dakle o ratnoj zastavi.
– Na Međunarodnim olimpijskim igrama u Barceloni 1992 godine, ista zastava je bila službena oznaka bh. predstavnika na toj olimpijadi. Na brojnim drugim sportskim manifestacijama nakon toga, također. Opet znači nije ratna zastava.
– Javno i službeno je korištena i po završetku agresije zvane rat, sve do 1998 godine. Još uvijek kao državna a ne “ratna.”
– Ukoliko neki neprofesionalni novinari, kao i zlonamjerni političari, prave insinuacije sa ratnim amblemima Armije Republike BiH pri korištenju izraza “ratna zastava,” opet stvari nisu iste. Kako bi trebalo da je poznato, grb Armije BiH jeste sadržavao državni štit sa ljiljanima što je logično pošto je u ratno vrijeme ta vojska bila legalna domaća formacija u administrativno-državnom smislu. Ali, vizuelno se donekle razlikuje zato što je armijski grb sadržavao dva ukrštena mača iza plavog štita, uz uokvireni natpis Armija R.BiH iznad grba. Samo u tom slučaju bi se možda moglo govoriti o ratnom obilježju, mada je i to diskutabilno i nategnuto.
– Sa druge strane, nameće se pitanje, zašto novinari i pojedini političari ne primjenjuju izraz ratne zastave i grbovi za neke druge vizuelne simbole koji su i dalje u službenoj upotrebi? Recimo, obilježja bosanskog političkog entiteta popularno zvanog Republika Srpska, spadaju u ratne oznake prema istoj logici, ali ih se ne naziva tako. U poslijeratnim godinama su na entitetskom grbu urađene tek omanje dizajnerske izmjene, ništa posebno, samo blago kozmetičko dotjerivanje u odnosu na ratno razdoblje, vizuelno zavaravanje. Kako god, radi se o ratnim obilježjima slijedom razloga za korištenje istoga za ljiljane. Ravnogorski pokret na svojim slobodnim godišnjim okupljanjima, javno koristi zastave srpske vojske, oznake što su korištene u najmanje dva rata, ali bez medijske prozivke zbog ratnih zastava.
– Grb i zastava susjedne Republike Srbije, korišteni su i vojno i civilno u prethodnom ratu, ali ih se zbog toga ne naziva ratnima. Korišteni su još i u dva svjetska rata, ako bi išli u detalje.
– Zastave Hrvatskog Vijeća Obrane se slobodno koriste u nekoliko mjesta širom BiH, a to su zastave koje su nastale za potrebe ratnih operacija. Paradržana kreacija “Hrvatska Republika Herceg-Bosna” nastala je tokom rata i pomoću rata izazvanog agresijom, a njene zastave slobodno vise na nekim područjima i danas. Niko ih ne naziva ratnim zastavama. Zastava i grb susjedne Republike Hrvatske, također bi onda spadali u ratne jer su korišteni u prethodnim ratovima. Isto se odnosi i na oznake legalne hrvatske vojske danas, ali ih se ne naziva ratnim.
– U Sarajevu, Tuzli, Mostaru te još nekim domaćim mjestima, već godinama se slobodno koriste jugoslavenske, komunističke i JNA zastave, različitim povodima. Niko ih ne naziva ratnim zastavama, iako su korištene i u drugom svjetskom ratu i za vrijeme napada na BiH i na Hrvatsku prije nekoliko decenija.
Dakle, jasno je da se radi o duplim standardima pri javnom tretmanu bosanskoga grba sa ljiljanima. Jasno je također da se potiskivanjem i zabranama bosanskih ljiljana pokušava umanjiti svijest novih naraštaja o višestoljetnom kontinuitetu bosanske državnosti, pošto je poznato da grb sa ljiljanima ima svoju drevnost i porijeklo iz bosanskog srednjovjekovlja sa dvora kralja Tvrtka Kotromanića.
Svi koji nastave svjesno upotrebljavati pojam ‘ratna zastava’ samo za bosanski grb sa ljiljanima, i to javno, po logici stvari se trebaju smatrati manipulatorima i masovnim prevarantima. Ukoliko se kakvim čudom nađu neki novinari da to isto rade sa ostalim ovdje spomenutim zastavama i grbovima, uporedo sa bosanskim, smatrati ih treba samo pukim neznalicama.”