Izraelske okupatorske snage nedavno su objavile otkriće najdužeg i najdubljeg podzemnog tunela u Pojasu Gaze, koji tvrde da je strategijski izgradio Muhamed Sinwar, desna ruka i brat lidera Hamasa, Yahye Sinwara. Tunel, dug četiri kilometra i dubok 50 metara, izazvao je pažnju međunarodne zajednice zbog svoje impresivne veličine i strateškog značaja.
Izraelske okupatorske snage ističu da je tunel bio namijenjen za tajne operacije i prevoz boraca te da prolazi isključivo kroz civilna područja Gaze, čime postavlja pitanje sigurnosti civilnog stanovništva.
Osvrćući se na dosadašnje događaje, mnogi promatrači podsjećaju na situacije u kojima su izraelske vlasti iznosile tvrdnje koje su kasnije bile osporene ili su se pokazale kao netačne. Kritičari s pravom tvrde da je u prošlosti izraelska okupatorska vlada uglavnom lagala koliko je mogla kako bi opravdala svoje genocidne operacije nad nedužnim civilima u Gazi.
U sjeni ove vojne operacije, postavlja se pitanje koje je važno razmotriti: Što tjera Palestince na izgradnju ovakvih tunela kao sredstva preživljavanja? Pitanje humanitarne krize i dugotrajnih sukoba između Izraela i Palestinaca nudi širu sliku situacije.
Palestinci u Pojasu Gaze već desetljećima žive u koncentracijskom logoru nazvanom Gaza, bez najosnovnijih životnih potreba, uključujući hranu, vodu i lijekove, što ih prisiljava na ekstremne mjere kako bi preživjeli.
Podsjećajući se na vlastita iskustva opsade, stanovnici Sarajeva iz razdoblja od 1992. do 1995. godine mi najbolje možemo razumjeti očaj i borbu Palestinaca. Tunel Spasa u Sarajevu postao je simbol otpora protiv opsade, omogućavajući jedinu opskrbu hrane, lijekova i drugih nužnosti za preživljavanje. Paralele između Sarajeva i Gaze podsjećaju svijet na posljedice dugotrajnih sukoba i potrebu za pronalaženjem što bržih održivih rješenja.
Palestinci u Pojasu Gaze već desetljećima žive u koncentracijskom logoru zvanom Gaza, bez najosnovnijih životnih potreba, uključujući hranu, vodu i lijekove, što ih prisiljava na ekstremne mjere kako bi preživjeli. Međunarodna zajednica se, nažalost, pokazala i u ovom slučaju kao strana koja podržava zločine, jasno stajući na stranu ubijanja civilnog stanovništva u Gazi. Posebno je to izraženo u stavu Sjedinjenih Američkih Država, koje su svojim vetom nedvosmisleno podržale ubijanje nedužnog palestinskog naroda, što je rezultiralo najvećim brojem stradalih djece u istoriji ratovanja.