Osmani je ovaj prijedlog iznijela nakon odluke SAD-a da se za robu koja se uvozi s Kosova uvede carina od 10 posto.
„Taj prijedlog znači da bi neki proizvodi koje uvozimo iz Amerike mogli biti oslobođeni taksi ili bi imali smanjenje od 10 posto. Vlada Kosova je predložila određene povlastice, ali tako nešto se ne može provesti jer Vlada trenutno nema naročito dobre bilateralne odnose s američkim State Departmentom. Ipak, trebamo biti zadovoljni što je američka vlada postavila najniže takse za Kosovo u poređenju s drugim zemljama Zapadnog Balkana“, kazao je Misini.
Sa carinama od 10 posto, prema njegovoj ocjeni, kosovski proizvodi u SAD-u više ne bi mogli biti prodavani po cijenama po kojima su se ranije prodavali, a proizvodne kompanije koje su izvozile na američko tržište više ne bi bile konkurentne u odnosu na domaću konkurenciju u SAD-u, što bi automatski utjecalo na smanjenje potražnje za tim proizvodima, jer taksa od 10 posto povećava cijenu kosovskih proizvoda za isti iznos. Takve takse bi, dodaje, najviše pogodile kompanije koje su u velikoj mjeri izvozile tekstil u SAD.
„Ovo ima direktan utjecaj jer može automatski dovesti do smanjenja proizvodnje tih kompanija, što dalje automatski utječe na otpuštanje radnika, a samim tim i na povećanje stope nezaposlenosti na Kosovu“, ističe Misini.
Povodom najnovije odluke predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da se za 90 dana odgodi primjena recipročnih carina na robu koju Amerika uvozi, naš sagovornik kaže da se to može tumačiti kao strateški korak za rješavanje ekonomskih i trgovinskih pritisaka, te da odgađanje može poslužiti za ublažavanje trgovinskih tenzija – posebno u odnosima s glavnim ekonomskim partnerima – kao i da se stranama da vrijeme da pregovaraju o održivijim rješenjima.
Izvor: kosovo-online.com