Krokodilske suze BiH za Kosovom: Politička retorika bez djela

Dok bošnjački političari Izražavaju saosjećanje, konkretni potezi za ukidanje viznog režima i dalje Izostaju.

Bosna i Hercegovina je jedina zemlja u regionu koja još uvijek održava vizni režim za građane Kosova. Ova situacija izaziva frustraciju i nezadovoljstvo među građanima Kosova koji žele upostaviti ekonomsku saradnju ili pak posjetiti BiH. Nevjerovatno je da čak i u smrtnim slučajevima Albanaca koji žive u BiH ili obrnuto, Bošnjaka u Republici Kosovo, najbliži članovi porodice ne mogu prisustvovati dženazama svojih najbližih.

Naslušali smo se dosta opravdanja i krokodilskih suza bošnjačkih političara na minderskim sjedeljkama i sijelima kako im je veoma žao zbog toga, ali konkretnih poteza nema ni na vidiku. Naravno, to se nipošto ne može pripisati nekoj diskriminaciji, već čistoj inferiornosti čak i prema sopstvenim građanima.

Građani Kosova su se iskreno nadali da će Bosna i Hercegovina od 01. Januara 2024. slijediti primjer ostalih zemalja u regionu i ukinuti vizni režim, što bi olakšalo putovanja, poslovne prilike i jačanje kulturnih veza između dva naroda. Međutim, čini se da bez konkretne akcije i volje političkih lidera, ovaj problem neće biti riješen nikad, a možda ni tad.

Albanci koji žive u Bosni i Hercegovini uvijek tvrde kako se ne osjećaju diskriminirani u Bosni, pa se postavlja pitanje da li im je dovoljno to što ih niko ne zlostavlja kao u doba Miloševića. Politička zastupljenost Albanaca koji su državljani BiH je ravna nuli.

Tu i tamo postoje neki formalni zastupnici koji formalno predstavljaju Albance, ali se nikako ne čuju niti ih neko nešto pita. Mora se priznati da su Albanci koji žive u BH po tom pitanju također politički mrtvaci, vjerujući da bošnjački predstavnici vlasti dovoljno brinu o njihovim građanskim i manjinskim pravima.

Građani Kosova i Vizni Režim u BiH: Gdje su ti Mostovi Razumijevanja?

Bošnjački politički korpus često za ovaj sramni odnos krivicu pripisuje neprijateljskoj politici manjeg entiteta u BiH. Jedno od ključnih pitanja koje se nameće jeste: ako je Milorad Dodik, lider manjeg entiteta, zaista glavni uzrok ovakvom stanju, zašto onda bosanski lideri, ako ih uopšte ima, iz većeg entiteta nemaju nikakvu nadležnost u sopstvenoj zemlji? Ova situacija jasno govori o političkoj nemoći Bošnjaka i Hrvata unutar Bosne i Hercegovine, ili pak o sposobnosti političkih lidera da donose odluke koje su u interesu svih građana.

Potreba za akcijom

Krajnje je vrijeme da političari u BiH prepoznaju važnost ovih veza i konkretno počnu da rade na ukidanju viznog režima za građane Kosova. Samo tada će mostovi razumijevanja i prijateljstva zaista biti iskreni i izgrađeni, a ne samo prazne riječi i krokodilske suze.

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Nema poruka za prikaz

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare