U New Yorku će se danas održavati sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN) na kojoj će sudjelovati ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić i kosovska ministrica vanjskih poslova Donika Gërvalla te će biti razmatrano izvješće o stanju na Kosovu.
Riječ je o novom šestomjesečnom izvješću glavnog tajnika Antonija Guterresa o radu misije UN-a (UNMIK) na Kosovu, a u kojem se pozdravlja Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije koji je dogovoren u Briselu uz posredovanje Europske unije i aneks za njegovu provedbu iz Ohrida.
Američka ambasadorica pri UN-u Linda Tomas Grinfild je u odvijenim susretima sa srbijanskim i kosovskim šefovima diplomacije pozvala obje strane na žurnu primjenu Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
Sjedinjene Američke Države i dalje će biti aktivno angažirane u pružanju potpore Kosovu i Srbiji dok ispunjavaju svoje obveze u postizanju predvidljivih i mirnih odnosa, kazala je Tomas Grinfild tijekom susreta sa srbijanskim ministrom Dačićem.
Istodobno čelnik oporbene Narodne stranke Vuk Jeremić drži da će u četvrtak na sjednici Vijeća sigurnosti “biti pokrenuta procedura stupanja” Kosova u UN ako predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ne ode na sjednicu i ne kaže da se Srbija tome protivi.
Jeremić je kazao da će takva procedura biti pokrenuta ukoliko Vučić “ne pozove članice Vijeća sigurnosti, uključujući i Rusiju i Kinu, da glasaju protiv, ako to pitanje ikada dođe na dnevni red”.
“Ne mora nikome govoriti ’sram te bilo’ i ’marš, bre’, nego samo civiliziranim jezikom kazati da je Srbija protiv članstva Kosova u UN”, rekao je Jeremić, prenosi Beta.
Narodna stranka traži da se u Srbiji potrebo organizirati referendum o odbacivanju Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa koji su Vučić i kosovski premijer Kurti prihvatili u Bruxellesu te dodaje kako je to jedini legalan, demokratski i nenasilan način da se spriječi provedba tog plana.
Predsjednik Srbije i premijer Kosova, Aleksandar Vučić i Albin Kurti, uz posredovanje EU, 18. ožujka u Ohridu postigli su dogovor o provedbenom aneksu Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, dogovorenog 27. veljače u Bruxellesu.
Vučić se nakon toga našao na udaru kritika oporbenih stranka koje ga optužuju da će pristati na politiku ucjena koje će slijediti jedna za drugom u pogledu prihvaćanja europskog plana za Kosovo, a kojim se sugerira uzajamno priznanje i članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.
Posljednja sjednica Vijeća sigurnosti UN o radu misije UNMIK održana je u listopadu prošle godine, a trenutačno predsjedavanje ovim vijećem obnaša Rusija.
Danas će se u New Yorku održati sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN), na kojoj će prisustvovati ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić i ministrica vanjskih poslova Kosova Donika Gërvalla. Na dnevnom redu bit će razmatrano najnovije izvješće glavnog tajnika UN-a Antonija Guterresa o radu UN-ove misije (UNMIK) na Kosovu. Izvješće pozdravlja Sporazum o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, koji je postignut u Briselu uz posredovanje Europske unije, zajedno s aneksom za njegovo provođenje iz Ohrida.
Američka veleposlanica pri UN-u, Linda Thomas-Greenfield, je na sastancima s vodećim diplomatama Srbije i Kosova pozvala obje strane da hitno provedu Sporazum o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije. Sjedinjene Američke Države će nastaviti aktivno podržavati Kosovo i Srbiju dok ispunjavaju svoje obveze prema postizanju stabilnih i mirnih odnosa, izjavila je Thomas-Greenfield tijekom susreta sa srbijanskim ministrom Dačićem.
U isto vrijeme, Vuk Jeremić, lider oporbene Narodne stranke, tvrdi da će se na sjednici Vijeća sigurnosti pokrenuti postupak za članstvo Kosova u UN-u ako srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ne prisustvuje sjednici i ne jasno izrazi protivljenje Srbije tom članstvu. Jeremić je naglasio da će takav postupak biti pokrenut ukoliko Vučić ne pozove članice Vijeća sigurnosti, uključujući Rusiju i Kinu, da glasaju protiv ako se to pitanje ikada pojavi na dnevnom redu.
Narodna stranka zahtijeva organizaciju referenduma u Srbiji kako bi se odbacio Sporazum o normalizaciji odnosa koji su Vučić i kosovski premijer Kurti prihvatili u Briselu. Smatraju da je to jedini legalan, demokratski i nenasilan način da se spriječi provedba tog plana.
Predsjednik Srbije i premijer Kosova, Aleksandar Vučić i Albin Kurti, postigli su dogovor o izvedbenom aneksu Sporazuma o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije 18. marta u Ohridu uz posredovanje EU. Nakon toga, Vučić se suočava s kritikama oporbenih stranaka koje tvrde da će pristati na politiku ucjena u vezi s europskim planom za Kosovo, koji uključuje uzajamno priznanje i članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama. Posljednja sjednica Vijeća sigurnosti UN-a o radu UNMIK-a održana je u listopadu prošle godine, a trenutačno predsjedava ovim vijećem Rusija.