DA LI JE IMPLEMENTACIJA ZAKONA O PREMJERU I KATASTRU REPUBLIKE SRPSKE LEGALAN NAČIN ODUZIMANJE IMOVINE BOŠNJACIMA?!

Procedura donošenja i usvajanja Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske datira još od 2012.godine. Ovaj zakon je doživljavao niz izmjena pa bio i predmetom preispitivanja pred Ustavnim sudovima. Ono što moram reći je to da je posao premjera i katastara nekretnina isključiva nadležnost država. Sve normalne države inokosno uređuju ovu materiju, jer katastar nekretnina je u stvari matična knjiga jedne države. Slobodno mogu reći da državotvornost jedne države se pokazuje uređenim katastrom nekretnina. Od davnina se kaže „čiji je grunt toga je i država“. Austrougarska dolaskom na ova područja prvi posao koji je uradila je popis imovine i uspostavljanje gruntvnih knjiga. Ovo navodim kao primjer da na neki način prikažem važnost popisa imovine  za jedno društvo. Iz navednog možemo zaključiti da je glavni zadatak ovog zakonskog propisa je da stvori pravni okvir uspostave katastra nekretnina. Upostava katastra nekretnina podrazumjeva popis imovine, izlaganje nakretnina,  uspostavi katastraskih granica parcela i na kraju upisa vasništva. Ovaj zakon je toliko osjetljiv da ukoliko jedan režim želi može njegovom implementacijom promejniti vlasničku sliku svoje teritorije.

Na području BiH prije rata je donesen Zakon o premjeru i katastru nekretnina kojim se planirala uspostava novog katastra nekretnina na cijeloj teritoriji BiH. U FBIH ovaj Zakon je u primjeni jer je bezrezervno preuzet. U RS-koj novi zakon je jedan od krucijalnih zakona koji je usvojen kao Zakon Republike Srpske. Predstavnici Bošnjaka su prepoznali opasnost od ovog zakona i pred Ustavnim Sudom BiH su pokretani postupci. Bez obzira na odluke Ustavnog suda ovaj zakon je uvidio svjetlo dana i pristupilo se implementaciji. Čak šta više za implementaciju ovog zakona su obezbjeđena sredstva iz fondova EU. Islamska zajednica u BiH koju sam ja u to vrijeme lično zasttupao je prepoznala ovaj problem za Bošnjake, te upozoravala i pozivala bošnjačke elite da se organizuju i pomognu u sprečavanju malverzacija koje mogu nastupiti. Po tom pitanju se ništa nije uradilo, i nastupio je muk. Zakon se implementira i počinju stizati sporna riješenja. Kada čitate izjave bošnjaka, sa stručnog aspekta se možete zaključiti da smo i nakon 9 godina od kako je zakon stupio na snagu ostali neinformisani. Organi Geodetske uprave RS koji provode postupke i u cjelosti primjenjuju zakon. U riješenjima koja se dostavljaju rok žalbe je 15 dana, ali se u roku od 30 dana može pokrenuti parnica. Sve je to definisano u odredbi člana 87. Zakona koji je usvjen 2012.g.

Postavlja se pitanje kako smo i da li smo mogli spriječiti donošenje zakona o katastru na nivou entiteta? Smatram da je jedan od uslova naše vlasti nakon Daytona morao biti da uređenje katastra mora biti na nivu BiH, isto kao što su Oružane snage i valuta. Pristankom da entiteti uređuju katastar je u biti odustanak od teritorijanog suvereniteta BiH, što je veoma opasno. Začuđuje da je i entitet FBiH otpočeo postupak uređenja katastra.

Drugo pitanje koje je sada krucijano je to kako se Bošnjaci mogu zaštiti od negativnih posljedica ovog zakona. Smatram da se građani  prvo trebaju u potpunosti educirati po pitanju implementacije zakona. To znači da se moraju  pratiti javni oglasi kojim se pozivaju građani da aktivno učestvuju u izlaganju nekretnina za određenu katastarsku općinu. Svaki građanin mora da se javi, da pripremu svu dokumentaciju sa kojom raspolaže, te da ulaže prigovore prije nego se donese riješenje. Ukoliko postoji spor oko vlasništva, nužno je da se pokrene parnica koju je zakon jasno definisao. Smatram da Republika Srpska ima ogroman prostor da otme sve uzurpirane nekretnine koju su naši građani koristili decenijama, ali nisu iskoristili mogućnost primjene Zakona o uzurpacijama. Zakon o uzurpacijama je stavljen van snage Zakonom o stvarnim pravima, tako da je ta mogućnost prestala. To se upravo i dešava i dešavaće se ako se društvena zajednica aktivnije ne uključi u rješavanje ovog problema.

Nema poruka za prikaz