Bisera Turković: Uklanjanje nelegalne crkve u Konjević-Polju ohrabrujući i dugo očekivan čin

Zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković kazala je kako je uklanjanje nelegalne crkve u Konjević-Polju ohrabrujući i dugo očekivan čin koji potvrđuje da borba za pravdu, za Bosnu i Hercegovinu i njene milenijske tekovine nikada neće biti uzaludna.

”Uklanjanje nelegalne crkve u Konjević-Polju ohrabrujući je i dugo očekivan čin koji potvrđuje da borba za pravdu, za Bosnu i Hercegovinu i njene milenijske tekovine nikada neće biti uzaludna. Ključ za budućnost u koju gledamo i kojoj stremimo je suočavanje s istinom o prošlosti”, napisala je Turković na društvenoj mreži Twitter.

U subotu 5. juna rano ujutro počelo je izmještanje nelegalno izgrađene crkve iz dvorišta Fate Orlović, u Konjević-Polju.

Informaciju o uklanjanju crkve iz dvorišta Fate Orlović, na svom Facebook profilu potvrdio Rusmir Karkin, advokat koji zastupa porodicu. Karkin je podijelio i fotografije na kojima se mogu vidjeti radne mašine u dvorištu Fate Orlović.

Evropski sud za ljudska prava 1. oktobra 2019. godine je donio odluku, odnosno konačnu presudu kojom se nalaže da Bosna i Hercegovina mora izvršiti ranije odluke kojima je naloženo uklanjanje pravoslavne crkve iz dvorišta Fate Orlović u Konjević-Polju, mjestu koje pripada bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska.

Sud je utvrdio kako je propust vlasti da ispoštuju konačne i obavezujuće odluke iz 1999. i 2001. godine kojima je utvrđeno pravo na povrat predmetne imovine u posjed podnositelja predstavke, a za koji Vlada bh. entiteta Republika Srpska nije ponudila nikakvo opravdanje, imao za posljedicu ozbiljno narušavanje njihovog prava na imovinu.

Apelaciju Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu podnijela je Fata Orlović i još 13 članova njene porodice 2018. godine.

Borba nane Fate Orlović za uklanjanje pravoslavne crkve, izgrađene u njenom dvorištu dok se nalazila u izbjeglištvu tokom rata i agresije na Bosnu i Hercegovinu početkom 1990-ih godina, trajala je više od dvije decenije.

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Nema poruka za prikaz

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare