Naziv pucavac su pušine dobile po dječijoj igri pucanja mjehura cvijeta pod pritiskom.
Biljka pucavac, Naduta pušina ili pusina je višegodišnja zeljasta biljka s puzećim podzemnim stablom u vidu rizoma.
raste na smeđim planinskim i livadskim tlima i na humusno silikatnim zemljištima
Stabljike biljke pucavac su uspravne, proste i neznatno razgranate, visoke 20-50 (-70) cm. Dlakave su, a naročito u donjem dijelu.
Listovi su obrasli sitnim dlačicama. Cvjetovi su dvodomni, rjeđe hermafroditni, na pojedinačnim peteljkama. Cvjeta do augusta.
Biljka pucavac ima više cvjetova, a postoje i oblici sa 2-4 bočne glavice, koji su na kratkim peteljkama. Ovakve glavice mogu biti znatno niže, s mnogo dužom peteljkom.
Čašica cvijeta pucavca je duga oko (2, 5-) 3, 6-4 mm, obrnuto konusna ili zvonasta. Pri dnu je sužena, kao zasječene osnove, a gore proširena, opnasta, blijeda do blijedozelena. Zupci čašice su gotovo okrugli, široko jajoliki i tupi. Rubovi su im opnasti, a u osnovi se prekrivaju.
Zreli plodovi u obliku čahure su slamasto žuti, goli i u obliku vrča.
Prilikom oslobađanja velikog broja tamnosivih sjemenki, biljka pucavac se raspukne na vrhu. Sadrži veći broj tamnosivih sjemenki.
Čaj od pucavca se koristi u liječenju bakterije Escherichia Coli, bolesti mokraćnih kanala, bubrega, cistita, vaginalnih mertitisa. Biljka pucavac pomaže u liječenju gastritisa s povećanom kiselinom, dizenterije, kod otoka (edema), umiruju nervni sistem i pomaže kod liječenja epilepsije.