Nakon što je jedan putnik objavio listu najgorih aerodroma u Evropi, među kojima se našao i jedan aerodrom iz Bosne i Hercegovine, odlučio sam ispraviti veliki propust – izostavljanje Aerodroma Sarajevo s te liste. S obzirom na vlastito iskustvo, smatram da bi se ovaj aerodrom itekako mogao naći na vrhu te liste.
Naime, 1. novembra 2024. godine putovao je naš reporter na liniji Sarajevo–Memingen i doživio neprijatnosti koje rijetko koji drugi aerodrom može prirediti putnicima. Nakon prijave na let, rečeno je da će avion kasniti, ali bez ikakvih informacija o razlozima kašnjenja ili predviđenom vremenu polaska. Letio je sa kompanijom Ryanair, a nakon prolaska sigurnosne i pasoške kontrole, započelo je beskonačno čekanje.
Svaki sat produžavali su mogući polazak za još jedan naredni sat, a putnicima nisu pružali nikakve dodatne informacije. Nakon tri sata čekanja, u znak “kompenzacije”, podijelili su po jedan kroasan i flašice vode. Iako su putnici očekivali bilo kakvo objašnjenje ili obavještenje o vremenu polaska, cijelo to vrijeme putnici su ostali u neizvjesnosti.
Tokom čekanja u bescarinskoj zoni, uslovi su dodatno otežani – od svega dva toaleta za putnike, jedan je bio van upotrebe, što je dovelo do dugog reda za toalet, dodatno narušavajući najosnovnije potrebe putnika.
Nakon više od tri sata čekanja, obavijestili su nas o boardingu. Svi su bili uvjereni da će se putnici konačno ukrcati i poletjeti, no ubrzo je postalo jasno da avion u koji su putnici trebali ući još nije ni sletio. Putnici su, pogotovo oni sa djecom i starijima, osjetili olakšanje koje je bilo kratkog daha. “Umjesto da krenemo, smjestili su nas u neuslovni hangar, namijenjen za tehnička vozila aerodroma, gdje smo nastavili čekati još skoro sat i po do konačnog dolaska aviona, koji je sletio tek u 12:08 sati. Planirani polazak bio je u 7:55 ujutro, što znači da je let kasnio ukupno 4 sata i 27 minuta.”
Čekanje i na najvećim svjetskim aerodromima nije neuobičajeno, ali tretman i neodgovornost osoblja na Aerodromu Sarajevo su bili više nego šokantni. Putnici, izloženi neuslovnom prostoru koji očigledno nije namijenjen za čekanje putnika, i nedostatku komunikacije, zaslužuju bolju uslugu. Posebno kada se uzme u obzir da je Sarajevo nedavno proglašeno prvom destinacijom za putovanje po izboru National Geographic-a. Takva prilika za pozitivan imidž rijetko se dešava, i veliko je pitanje da li će Uprava Aerodroma Sarajevo opravdati ovakvo priznanje.
Nadamo se da će menadžment Aerodroma Sarajevo ozbiljno razmotriti ovu situaciju, otvoriti oči za katastrofalne nedostatke u usluzi, i iskoristiti priliku za unapređenje, opravdavajući povjerenje koje su im dali ugledni magazini i brojni putnici.