Zašto je ukidanje viza za kosovske državljane u BiH čisti populizam a nikako ozbiljna obaveza?

Liberalizacijom viza, mladi Kosovari napokon imaju priliku istražiti turističke ljepote Europe, dok su kosovski biznismeni sada u mogućnosti neometano obavljati poslovna putovanja i sklapati nove poslovne ugovore.

Liberalizacijom viza, mladi Kosovari napokon imaju priliku istražiti turističke ljepote Europe, dok su kosovski biznismeni sada u mogućnosti neometano obavljati poslovna putovanja i sklapati nove poslovne ugovore. Ovaj potez predstavlja korak prema jačanju ekonomske povezanosti između Kosova i drugih zemalja, s obzirom na to da su kosovski Albanci već ostvarili značajan ekonomski napredak, izgrađujući Kosovo najbrže na Balkanu. Njihova sposobnost u poslovanju priznata je i u zapadnim zemljama, gdje mnoge firme pripadaju kosovskim Albancima.

No, situacija s Bosnom i Hercegovinom nije nimalo jednostavna. Dok se mladi i biznismeni s Kosova raduju slobodi putovanja, Bosna i Hercegovina ne pokazuje ozbiljan interes za uspostavljanje bezviznog režima s Kosovom. Čini se da nijedan konstitutivan narod u zemlji ne pokazuje volju da ozbiljno razmotri ovu opciju. Ponekad čujemo populističke izjave određenih političara iz bošnjačkog korpusa koji izjavljuju da bi podržali ukidanje viza, ali to često izgleda kao više pro forma nego ozbiljna inicijativa.

Situacija je posebno teška za kosovske Bošnjake, koji su značajna nacionalna manjina na Kosovu. Oni se suočavaju sa ograničenjima čak i u trenucima smrti, kada ne mogu slobodno putovati kako bi prisustvovali sahranama svojih najbližih. Slično tome, i Albanci sa Kosova koji žive u Bosni i Hercegovini, a posjeduju samo BiH pasoš, suočavaju se s istim problemima.

Ovakva situacija postavlja ozbiljna pitanja o stvarnim interesima i posvećenosti političkih lidera u Bosni i Hercegovini prema proširenju slobode kretanja između ove dvije zemlje

Posebne kritike idu na račun Elmedina Konakovića, ministra vanjskih poslova, koji je bio svjestan da od 1. januara 2024. kosovski državljani slobodno putuju po europskim zemljama, dok su u Bosni suočeni s ovim nehumanim ograničenjem. Čak su i u Srbiji kosovski građani u puno boljoj poziciji, budući da im se priznaju kosovski dokumenti i dopušta prelazak granica s osobnom kartom. Do sada je Bosnska politika uvjek prebacivala krivicu entitetu RS, ali i ostali politički korpusi nisu pokazivali skoro nikakve napore u rješavanju ovog problema.

S obzirom na očekivane prednosti i koristi od slobode kretanja, Kosovo će vjerojatno razantno iskoristiti novu privilegiju bezviznog kretanja, znatno povećavajući uvoz i izvoz, što će doprinijeti značajnom povećanju životnog standarda na Kosovu. Albanska dijaspora, najpoznatija po ulaganju u domovinu i ima veliki potencijal podržati ekonomsku ekspanziju u svojoj domovini. Nažalost, samo će Bosna biti uskraćena mogućnosti trgovine sa Kosovom i turističkim putovanjima, što postavlja dodatna pitanja o budućnosti regionalne suradnje i prosperiteta.

Do sada nije bilo niti jednog ozbiljnog zahtjeva za ukidanje viznog režima i priznavanje kosovskih dokumenata u BIH.

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Nema poruka za prikaz

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare