Duhanski dim je veoma štetan za zdravlje djece. Roditelji često nisu svjesni da je duhanski dim najopasniji zagađivać u zatvorenom prostoru.
Procjenjuje se da je veliki postotak djece do šest godina izloženo pasivnom pušenju kod kuće. Ovisno o broju popušenih cigareta, to predstavlja povećana zdravstvena opterećenja i riziko.
Djeca su posebno osjetljiva na otrove u duhanskom dimu. Njihova tijela su još uvijek u razvoju, a njihovi organi, poput pluća, mogu brzo postati veoma ozbiljno oštećeni. Djeca imaju veću brzinu disanja, tjelesna težina je niža i njihov sistem za detoksikaciju još nije razvijen. To rezultira, znatno veču izloženost riziku od odraslih ako udišu duhanski dim. Dijete u sobi punoj dima udiše onoliko zagađivača na sat kao da i sam puši cigaretu. Ukoliko bi djete svaki dan bilo pasivni pušač, njegovo bi tijelo brzo upilo otrov količine nekoliko stotina cigareta.
Budući da se ovi otrovi talože u tapetama, tepisima, zavjesama i namještaju, dugo ostaju u zraku i udišu se čak i nakon intenzivnog prozračivanja. Ovo je tim više istaknuto kada se puši na malom prostoru, na primjer u automobilu. Ovdje je posebno visoka koncentracija otrova iz duhanskog dima. Povišeni nivo kancerogenih supstanci pronađen je u krvnoj plazmi i urinu djece nepušača koji su bili u automobilu u kojem ljudi puše.
Pasivno pušenje povećava broj zdravstvenih rizika za vaše dijete.
Mnoga istraživanja su pokazala da ne samo pušenje tokom trudnoće povećava određene rizike za dijete, već i pasivno pušenje nakon rođenja. Pušenje očeva je takođe faktor rizika.
Pretpostavlja se da se rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi (SIDS) zbog pušenja roditelja značajno povećava. Koliko će se rizik povećati, između ostalog ovisi o tome koliko se cigareta popuši i koliko dugo je dijete izloženo pasivnom pušenju.
Djeca pasivnog pušenja puno češće su bolesna.
Dojenčad i djeca pasivnog pušenja podložnija su brojnim oboljenjima.
Nekoliko simptoma, djece iz domaćinstava pušača:
- Upala srednjeg uha
- Kašalj i učestalo pljuvanje, otežano disanje, piskanje u disanju,
- Upala pluća i bronhitis i druge bolesti donjeg respiratornog sistema
- Astma (vrlo vjerovatan razlog).
Rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi takođe se povećava kada su djeca izložena pasivnom dimu.
Pušenje roditelja povećava rizik od raka za djecu
Naučnici iz njemačkog centra za istraživanje raka (DKFZ) u Heidelbergu koristili su švedski porodični karcinom za proučavanje raka u porodicama tokom nekoliko generacija. Pokazalo je da djeca čiji roditelji puše imaju povećani rizik od razvoja karcinoma.
Na primjer, pokazalo se da djeca koja odrastaju u domaćinstvima pušača imaju tri puta veći rizik od razvoja raka nosa.
Djeca čije su majke pušile tokom trudnoće i dojenja imaju veći rizik od razvoja karcinoma mokraćnog mjehura i bubrega.
Spomenuti rizici postoje bez obzira na to da li djeca kad odrastu i sami puše ili ih genetski faktori čine podložnijima raku.
izvor: www.kindergesundheit-info.de