U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari postavljene su informativne table, koje, na bosanskom i engleskom jeziku, objašnjavaju lokacije genocida i posjetiocima dočaravaju gdje i šta se dešavalo u danima prije i poslije toga.
Između ostalih, to je komanda Holandskog bataljona UNPROFOR-a.
– Holandski bataljon UN-a je bivšu fabriku akumulatora pretvorio u svoju glavnu bazu, koja se također zvala i “Charlie Company“ koja je bila operativna u periodu februar 1994. godine do 21. jula 1995. godine. Danas služi kao muzejski dio Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari i trajni je podsjetnik odgovornosti i neuspjeha UN-a i međunarodne zajednice u nesprječavanju genocida u julu 1995 godine – navedeno je na tabli.
Mjesto gdje su žrtve predate zločincima
Jedna informativna tabla postavljena je i na glavni ulaz u bazu Holandskog bataljona UNPROFOR-a.
– Holandski vojnici su 13. jula 1995. godine sproveli i predali kroz ovu kapiju više od 6.000 izbjeglica u ruke vojsci i policiji tzv. “Republike Srpske“. Kako su izbjeglice prolazile kroz kapiju vojska i policija tzv. “Republike Srpske”, u prisustvu vojnika Holandskog bataljona UNPROFOR-a, odvajaju nekoliko stotina muškaraca i dječaka od žena i djece. Svi muškarci i dječaci koji su istjerani iz baze su narednih dana mučeni i ubijani na nekoliko lokacija na području Bratunca i Zvornika – navedeno je na
Obilježena je i cesta pore baze UN-a, na kojoj je 12. i 13. jula 1995. godine, u prisustvu holandskih vojnika UNPROFOR-a, odvojeno najmanje 2.000 muškarca i dječaka od njihovih porodica.
– Jedan broj muškaraca i dječaka je ubijen na licu mjesta ovdje u Potočarima, a najveći broj je odveden na područje Bratunca i Zvornika gdje su sistematski ubijani u danima koji su uslijedili – navodi se na tabli.
Holanđani zavarili prolaz u ogradi
Posjetiocima je data informacija i o otvoru u ogradi. Pripadnici Holandskog bataljona UNPROFOR-a su, naime, prorezali otvor u ogradi, kroz koji je istog dana u bazu, nakon zatvaranja glavnog ulaza, ušlo oko 2.000 izbjeglica.
– Pred kraj dana 11. jula pripadnici Holandskog bataljona UNPROFOR-a su aparatom za varenje zatvorili prolaz u ogradi. Tog istog dana, nekoliko stotina izbjeglica je dovezeno u bazu od strane Holandskog bataljona koji se povlačio iz Srebrenice u Potočare. Više od 20.000 izbjeglica je bilo prisiljeno ostati izvan baze gdje su narednih dana mučeni i zlostavljani od strane pripadnika vojske i policije Republike Srpske. Za oko 6.000 izbjeglica kojima je dozvoljen ulazak u bazu UN-a relativna sigurnost je trajala nepuna dva dana. Trećega dana, 13. jula, Holandski UNPROFOR je sve izbjeglice istjerao iz baze i predao ih u ruke vojsci i policiji Republike Srpske – navodi se na tabli.
Obilježena je i masovna grobnica POT 07 SRN, koja je ekshumirana 2. augusta 2012. godine.
Pronađeni su posmrtni ostaci pet osoba koje su identifikovane pomoću DNK analize i ukopane u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari. Sa obzirom da holandske vlasti nisu nikada objavile zvaničnu informaciju o uzrocima smrti žrtava, tačne okolnosti njihove smrti ostaju nepoznate do daljnjega. Međutim, utvrđeno je da se radi o žrtvama genocida iz jula 1995. godine.
Zabla je postavljena i ispred Plavog hotela. Početkom februara 1994. godine, ovu zgradu je Holandski bataljon UNPROFOR-a koristio kao garažu, a u jednom dijelu je bio smješten i jedan broj holandskih vojnika sve dok Holandski bataljon nije napustio Potočare te u UN bazu Pleso u Zagrebu stigao 22. jula 1995.