Iako bosanskohercegovački film “Quo vadis, Aida?” nije nagrađen prestižnom nagradom Oscar na sinoćnoj ceremoniji u Los Angelesu, nisu izostale čestitke, pohvale i riječi podrške redateljici Jasmili Žbanić i ekipi koja je radila na filmu, AA.
Jedan od najpoznatijih svjetskih filmskih kritičara Kenneth Turan na Twitteru je objavio kako je razočaran što film “Quo Vadis, Aida”, nije dobio zlatnog kipića.
“Znam da je bilo neizbježno, ali još uvijek se osjećam prazno što je izuzetan film ‘Quo Vadis, Aida?’ izgubio od ‘Another Round’ na dodjeli Oscara 2021. Ovo je zagonetka koju ne mogu riješiti’, naveo je Turan.
Najboljim međunarodnim filmom na 93. dodjeli priznanja Akademije filmskih umjetnosti i nauka proglašen je “Another Round” danskog režisera Thomasa Vinterberga kome je čestitala i autorica bh. kandidata za najprestižniju nagradu u filmskoj industriji.
“Čestitke Thomasu Vinterbetgu za osvajanje Oscara u kategoriji najboljeg međunarodnog igranog filma. Velika je čast biti nominiran zajedno s vrhunskim rediteljima”, napisala je Žbanić.
Povodom dodjele nagrada oglasila se i bivša premijerka Republike Hrvatske Jadranka Kosor.
“Svejedno, Jasmila! ‘Quo vadis, Aida’ ostaje. Za istinu i pravdu. Za sva vremena. Film o strahotama mržnje, film o snazi ljubavi. Najbolji”, napisala je Kosor na svom Twitter profilu.
Memorijalni centar Srebrenica uputio je zahvalnost timu na doprinosu širenju istine o genocidu.
“Desetine upita o bosanskom genocidu dobili smo upravo zahvaljujući činjenici da je ova tema došla do publike širom svijeta. Ponosni smo što je bh. premijera filma organizovana u Memorijalnom centru Srebrenica”, naveli su iz centra.
Iz Instituta za istraživanje genocida Kanada poručili su da je i bez Oscara pobijedila istina o genocidu u Srebrenici.
“Velika noć za Bosnu i Hercegovinu, za Srebrenicu, za pravdu i istinu i za bolju i ponosnu BiH. Čestitke Jasmili Žbanić i kompletnoj ekipi filma na historijskom uspjehu, ne samo bosanskohercegovačkog filma, već i države BiH. Ovaj film je i poziv čuvarima kulture sjećanja na akciju, jer pitanje očuvanja istine i pravde o genocidu jeste pitanje očuvanja identiteta BiH, Evrope i svijeta”, poručio je Emir Ramić iz Instituta za istraživanje genocida Kanada.
Istakao je da ne postoji nijedan fenomen svijesti kroz koji se bolje oslikava bosanskohercegovačka prošlost, sadašnjost i budućnost, nego što je to bosanski identitet.
“Na kontinuiranu dehumanizaciju žrtava i ponižavanje države BiH, film odgovara umjetničkim pozivom na hod prema istini i pravdi sve dok se BiH ne oslobodi. Jer, sa istinom i pravdom ne može se pogađati i trgovati”, poručio je Ramić, dodavši kako je film dokument u historiji, kao opomena cijelom svijetu da se genocid nikada više nikome ne smije ponoviti.
Podršku i zahvalnsot redateljici Jasmili Žbanić uputile su i Majke Srebrenice koje su na Twitter nalogu poručile:
“Za nas si osvojila i više od Oscara. Veliko hvala!”