Nakon današnje informacije da je premijer Slovenije Janez Janša uputio u Brisel neslužbeni dokument “non paper” koji se poziva na raspad BiH, a on zatim negirao navode, slovenački mediji javljaju da dokument vjerovatno postoji.
Portal 24ur.com objavio je, pozivajući se na izvore, da postoji velika mogućnost da tajni dokument zaista postoji, ali da je navodno dostavljen diplomatskim kanalima. Također, tvrde da dokument nisu vidjeli ni najviši zvaničnici Slovenije. U dokumentu se, prema spomenutom izvoru, poziva i na povratak bivšeg premijer Sjeverne Makedonije Nikole Gruevskog u zemlju, te fokus nije samo na BiH.
Za pojašnjenja u vezi sa informacijom obratili su se i Ministarstvu vanjskih poslova, Evropskoj komisiji, Evropskom vijeću i Američkoj ambasadi u Ljubljani.
Slovenački europarlamentarci Klemen Groselj i Irena Joveva odgovorili su na sve veće glasine o planovima za mirni raspad BiH rekavši da bi Slovenija trebala prvenstveno podržati daljnji proces integracije zemalja Zapadnog Balkana u EU i igrati ulogu iskrenog posrednika.
“To bismo također trebali činiti u skladu s evropskim vrijednostima, principima, ugovorima i sporazumima i prije svega bez ikakvog euroskepticizma ili, što je još gore, želje za promjenom granica između država u spomenutoj regiji. Ali Janez Janša, sa svojom destruktivnom politikom, očito nas vodi u potpuno drugom smjeru i u vanjskim odnosima”, rečeno je u zajedničkoj izjavi.
Poslanici, kažu, nisu svjesni onoga što trenutna vlada Slovenije zagovara u diplomatskim krugovima.
“Istina je, međutim, da ti krugovi već neko vrijeme razgovaraju o promjeni slovenačke politike prema regiji Zapadnog Balkana. U svakom slučaju, svima bi trebalo biti jasno da bi promjena granica između država u regiji ili promjena teritorijalne organizacije u BiH dovelo do krvi”, napisali su u saopćenju za javnost, a prenosi slovenački portal.
Također, novinar portala Delo objavio je na Twitter profilu da su mu iz press službe predsjednika Evropskog vijeća Charlesa Michela potvrdili da su od premijera Janše dobili “non-paper” Zapadnom Balkanu, koji je, prema neslužbenim informacijama poslan prošle godine.
(Klix/tvsensor.com)