S paljenjem kandilja na minaretima večeras u vrijeme Akšam namaza nastupit će sveti islamski mjesec ramazan.
Drugi je to zaredom ramazan u uslovima pandemije koronavirusa, pa će vjernici poučeni prošlogodišnjim iskustvom i ovog puta obrede obavljati u nešto drugačijoj formi u odnosu na vrijeme prije pandemije.
O radosti svetog mjeseca i još jednom ramazanu u vremenu korone za Anadolu Agency (AA) govorio je glavni imam Medžlisa islamske zajednice Stolac i ujedno imam u Carevoj džamiji u ovom gradu Mersed efendija Šabanović. Ističe da je važnost ramazana neizmjerna, te da je samu važnost i korist svetog mjeseca teško opisati ili dokučiti.
“Šta god da kažemo, ostaju koristi koje su skrivene i koje poznaje samo naš Gospodar. Činjenica da je ramazan blagodat od Gospodara i njegov dar čovječanstvu, dovoljno govori o samoj njegovoj važnosti. Čovjek ima potrebu za ramazanom, za godišnjom analizom, obračunom ili testom… Ramazan je i godišnja obnova općeg hala, posebno stepena naše duhovnosti i duhovne snage. Obnova mentalnog i fizičkog zdravlja, čišćenje svega lošeg i onoga što šteti čovjeku. Čišćenje duše, također, ramazanskim ibadetima, kao i čišćenje organizma postom i zektom”, rekao je efendija Šabanović.
Govoreći o ramazanu u vremenu koronavirusa, kaže kako je, ipak, olakšica činjenica da su ulema i vjernici već obilježili jedan ramazan u ovom vremenu.
“Svako iskustvo dodatno nauči, osnaži i pripremi za nove izazove. U osnovi, naš narod je odgovaran, zna za red i disciplinu i poštuje autoritet i instituciju. Dovoljna je lijepa riječ kako bi se prihvatila nova pravila i određena mjere. To se pokazalo u vanrednim okolnostima za vrijeme pandemije, kada nijedna džamija nije bila izvor zaraze, što nas čini ponosnim i nas kao zajednicu, ali i naše džematlije. Lahko prihvatimo sve što je za dobrobit zajednice. Moramo živjeti za zajednicu, interes i njezinu korist. Iskren odnos prema Bogu i drugim ljudima rađa plodove našeg rada. Lični interesi i korist pojedinca ne vode prosperitetu i u tome nema hajra. Lični interes, licemjerstvo, ljubomora i zavist uništavaju svaki hajr, zajednicu, narod i državu”, napominje glavni stolački imam.
Stolački džemati tradicionalno će, na različite načine obilježiti sveti mjesec.
“Ramazan u Stocu je poseban. Mnogo ljudi dolazi sa strane da uživa u ljepoti ramazana u Stocu. Dođu da iftare i klanjaju teravih-namaz zajedno s nama. Ove godine teravih-namaze ćemo klanjati u 15 džamija. Četiri su u gradu i njih 11 u okolnim mjestima. Namjeravamo angažovati ukupno deset imama. Planirali smo također proučiti dvije mukabele u Carevoj džamiji. Jedna će biti za sve uzraste, a druga posebno za mlade. Nastojimo obići sva sela na području Medžlisa, a planiramo posjetiti i starije džematlije, posebno one koji žive sami. Naša obaveza je da svaki naš džematlija osjeti ljepotu ramazana i radost iftara”, govori dalje Šabanović.
Na kraju smo ga upitali i da li u Stocu, gradu koji je u političkom smislu važan za jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu, postoji međureligijski dijalog, na što je odgovorio:
“S obzirom da nemam ništa lijepo i pozitivno reći na tu temu, smatram i da ovo ipak nije prilika da pričam o lošim iskustvima i nesaradnji”.