Počinje potraga za naftom u BiH!

Vlada Federacije BiH je prije 15 dana potpisala Ugovor sa svjetskim gigantom u oblasti konsultiranja u energetskom sektoru, firmom „IHS Global“ iz Londona, koja je izabrana na međunarodnom tenderu za stručnog konsultanta. Oni će pomoći bh. vlastima da pripreme tender za dodjelu koncesije na istraživanje i eksploataciju nafte i plina u FBiH.

Potpisivanjem Ugovora i dodjelom posla Britancima, faktički je već započela prva faza utrke za crnim zlatom na područje Bosne i Hercegovine.

Ranija su istraživanja pokazala da se najveća nalazišta kriju na području Dinarida, ali i tuzlanskog bazena.

Iako je odabir konsultanta trajao skoro tri godine, federalni ministar energije i rudarstva Nermin Džindić rekao je za “Avaz” da se u Federaciji prvi put realizira projekt istraživanja nafte i plina putem koncesije, ali da su istraživanja ovih energenata veoma kompleksna, finansijski zahtjevna i veoma rizična, pogotovo uzimajući u obzir stepen istraženosti ovih prostora u odnosu na druge države, kako u okruženju tako i šire.

– Međutim, dosadašnji geološki podaci i njihova analiza u okruženju i dalje ukazuju na perspektivnost našeg prostora za  postojanje ekonomski interesantnih rezervi nafte i plina – kaže Džindić.

On nam je pojasnio da se projekt istraživanja, a nadati se i eksploatacije nafte i plina prvi put realizira na ovim prostorima dodjelom koncesije, odnosno potpisivanjem ugovora s naftnim kompanijama o dodjeli koncesije za istraživanje i eksploataciju nafte i plina na određenim blokovima u Federaciji BiH.

– Naftna kompanija koja potpiše ugovor će ulaganjem vlastitih sredstava vršiti istražne radnje na prostoru Federacije BiH i utvrditi postojanje ekonomski interesantnih rezervi radi eksploatacije. Ukoliko se otkriju interesantne rezerve nafte i plina, naftne kompanije u skladu sa zakonskom regulativom i ugovorom pokrenut će eksploataciju na određenom prostoru – smatra Džindić.

Konačan model ugovora na 25 godina

Prema njegovim riječima, usvojene su brojne odluke Vlade Federacije BiH koje su propisane zakonom, uredbom i drugim zakonima kako bi se stvorio zakonski osnov za realizaciju ovog kompleksnog projekta.

– Veoma bitan faktor sigurnosti Vlade Federacije BiH je postojanje zakonskog okvira s propisanim minimalnim elementima sadržaja ugovora, naknade i druge fiskalne obaveze koje očekuju koncesionara, kao i pitanje kontrole proizvedenih količina nafte i plina, a koji je Vlada Federacije BiH morala osigurati prije pripreme javnog poziva zainteresiranim naftnim kompanijama – smatra Džindić.

Ukoliko se, kako kaže, pronađu ekonomsko isplativa otkrića nafte i plina na prostoru Federacije BiH, konačan dogovoreni model ugovora bi se trebao realizirati na vremenski period od 25 godina, na zadovoljstvo i Federacije BiH i strane naftne kompanije.

– Priprema javnog poziva, izrada ugovora i pregovori između Vlade FBiH i naftne kompanije u cilju potpisivanja ugovora o istraživanju i eksploataciji nafte i plina na period od 25 godina prvi put se vrše na ovim prostorima i predstavljaju veliki izazov s kojim će se Vlada i nadležna ministarstva suočiti. Izazov se odnosi, prije svega, na spremnost Vlade Federacije BiH da uđe u pregovore, kojim će se osigurati konkurentnost i održivost, najbolje mogući fiskalni uvjeti, maksimalna iskorištenost ležišta, maksimalno učešće domaćih resursa, sigurno provođenje zaštite životne sredine i standarda zaštite na radu i zdravlja ljudi – kaže Džindić.

Veći stepen geološke istraženosti FBiH

On smatra da je osnovni cilj pregovora i izrade ugovora osigurati dobar ugovorni modalitet za istraživanje i eksploataciju nafte i plina koji će donijeti ekonomsku dobit Federaciji BiH, ne samo kroz ubiranje prihoda od proizvodnje nafte i plina nego i ostvariti što veći stepen geološke istraženosti prostora Federacije.

– S obzirom na to da smo država početnica i nemamo iskustvo s ovom djelatnošću, Vlada Federacije BiH se opredijelila za angažiranje specijaliziranog stručnog konsultanta za pružanje potrebnih usluga za pripremu javnog poziva, pripremu prijedloga ugovora i vođenje pregovora s naftnom kompanijom koja iskaže interes za istraživanje u Federaciji BiH – ističe Džindić.

Konsultantske usluge, smatra ministar, potrebne su kako bi se u najkraćem mogućem roku, uz stručnu pomoć konsultanta koji ima međunarodno profesionalno iskustvo i poznavanje materije, pripremilo i uspješno provelo javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju nafte i plina.

– Period pružanja konsultantskih usluga je 16 mjeseci i on uključuje i fazu pružanja usluga koje se odnose na pripremu i organiziranje promocije Federacije BiH, pripremu tenderske dokumentacije, organiziranje i raspisivanje međunarodnog javnog poziva za istraživanje i eksploataciju nafte i plina, ali i izradu preporučenih modela ugovora i fiskalnih parametara optimalnih sa stanovišta njihovog utjecaja na kratkoročni – dugoročni privredni razvoj – naglasio je ministar.

Druga faza trajat će šest mjeseci

Nakon prve faze, ocijenio je, slijedi period pripreme ponuda od naftnih kompanija u trajanju od šest mjeseci.

– Druga faza usluga uključuje pružanje stručne pomoći prilikom evaluacije ponuda, priprema strategije pregovora, organizacija i vođenje pregovora s naftnim kompanijama s izradom konačnog prijedloga ugovora, pregovori sa zainteresiranim naftnim kompanijama i izrada konačnog ugovora. Maksimalno predviđeno trajanje i druge faze je šest mjeseci.

On je na kraju napomenuo da ovaj projekt mora biti maksimalno transparentan i zakonom je predviđena transparentnost i učešće svih organa vlasti u procesu konačnog potpisivanja ugovora.

Ko će pratiti rad stručnog konsultanta

Džindić nam je pojasnio da će rad stručnog konsultanta pratiti  Ministarstvo energije zajedno sa interresornom radnom grupom koja će uskoro biti formirana.

– Vladi FBiH će se dostavljati periodični izvještaji kako se poslovi iz ugovora budu realizirali. Naše ministarstvo će dostavljati izvještaj Vladi Federacije na razmatranje i usvajanje. Zakonom je propisano da će Vlada formirati stručni tim čiji članovi moraju biti stručne osobe iz oblasti geologije, rudarstva, energetike, ekologije, prava i ekonomije koje će uz konsultanta raditi u procesu pregovaranja i izradi konačnog ugovora s naftnom kompanijom. Isto tako, zakonom je predviđeno da će se procesi pregovaranja pratiti od stručne komisije iz oba doma Parlamenta Federacije BiH – kaže Džindić.

Koliko je „Shell“ namjeravao uložiti novca

Naftna kompanija “Shell”, koja je prije četiri godine bila zainteresirana za istraživanje nafte na području FBiH, namjeravala je u istraživanje uložiti 700 miliona dolara. Oni su najavili da bi jedna bušotina mogla koštati i do 75 miliona dolara.

Međutim, prije četiri godine povukli su se iz pregovora s Vladom FBiH, iako su imali potpisan sporazum. To su pravdali činjenicom da se okreću novim nalazištima u Evropi i da im BiH nije više zanimljiva.

Četiri firme poslale zahtjeve

Francuski naftni gigant „Total“ najavio je da je spreman uložiti i do milijardu dolara u istraživanje nafte i plina na području Federacije BiH. „Total” je četvrta najveća naftna kompanija na svijetu, s godišnjim prihodima većim od 250 milijardi dolara i ukupno 100.000 zaposlenih. Posluje u više od 130 zemalja širom svijeta.

“Total” je i treća naftna kompanija, poslije “Key Petroleuma“ iz Australije i “Spectruma” iz Velike Britanije, koja se nakon povlačenja „Shella“ iz BiH pojavila u utrci za ovaj posao. Sve ove firme poslale su zahtjeve Vladi FBiH.

Brojke
  • 700 miliona dolara potrebno za prvu fazu
  •  75 miliona dolara košta jedna bušotina

Izvor: Dnevni avaz

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Nema poruka za prikaz

Subscribe
Obavijest za
0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare