Poznati bosanskohercegovački glumac, pisac i kulturni radnik Josip Pejaković preminuo je u 78. godini života. Vijest o njegovoj smrti objavio je njegov sin Dejan, a brojne kolege, umjetnici i poštovaoci opraštaju se od njega emotivnim porukama putem društvenih mreža.
Pejaković je u posljednjoj deceniji života vodio tešku borbu s ozbiljnim zdravstvenim problemima, tokom koje je podvrgnut čak 17 operacija, prenosi N1 Sarajevo.
Rođen je 1948. godine u Travniku, gdje je završio osnovno i srednje obrazovanje. Glumu je diplomirao u Sarajevu, u klasi istaknutih pedagoga Kaće Dorić i Josipa Lešića. Još kao student istakao se u predstavama poput Čehovljevih „Tri sestre“ i Arabalovog „Koncert u jajetu“.
Tokom bogate karijere ostvario je više od 50 premijernih uloga u Narodnom pozorištu Sarajevo, a publika ga pamti i po upečatljivim filmskim rolama u ostvarenjima kao što su Ljudski faktor i Kuća pored puta. Posebno su ga obilježile monodrame koje je sam pisao i izvodio, poput „Oj živote“ i „On meni nema Bosne“, kojima je ispisao važna poglavlja savremene bosanskohercegovačke kulture.
Dobitnik je brojnih priznanja, uključujući Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva (1974), nagradu ZAVNOBiH-a za životno djelo (1991), te priznanja Udruženja dramskih umjetnika BiH. Od 2001. do 2003. godine bio je i direktor Drame Narodnog pozorišta Sarajevo.
U mladosti je bio pjevač travničke rock grupe „Veziri“, a umjetnosti se potpuno posvetio kroz angažman u teatru i na filmu. Njegovo posljednje djelo, knjiga Sevdalinka, objavljena je u maju 2022. godine. Zajedno s muzičarem Rambom Amadeusom, pokrenuo je inicijativu za uvrštavanje sevdalinke na UNESCO-vu listu nematerijalne svjetske kulturne baštine.
Odlaskom Josipa Pejakovića, Bosna i Hercegovina je izgubila jednog od svojih najupečatljivijih i najsvestranijih umjetnika, čije će stvaralaštvo ostati trajna inspiracija budućim generacijama.